ANASAYFASON BİLGİSPORFOTOVİDEOKARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİYAZARLARKÜNYEİLETİŞİM
Marzinc'in bağlantısı mühürlendi

Marzinc'in bağlantısı mühürlendi

01.12.2017 - 15:36 1765
son bilgi haber

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili yaptığı açıklamada; 'Marzinc'in kanalizasyon bağlantısını hatlarımızdan ayırarak mühürledik' dedi.

Rafet Vergili dün yaptığı açıklamada;
Geçen hafta yaptırmış olduğumuz, işletme atık suları ile ilgili analiz sonuçları elimize ulaşmış bulunmaktadır. Bu analiz sonuçlarına göre, hemen hemen olması gerekenden yüzlerce kat fazla zararlı madde içeren bu suların, belediyemizin kanalizasyon hatlarına bırakmaktadırlar. Tam Karabük’ten başlayarak (Atık Su Arıtma tesislerimizin çıkışından başlayarak), Filyos nehri boyunca Karadeniz’e ulaşıncaya kadar çevreyi zehirlemektedirler.
Bu konu aslında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın konusu olmasına rağmen bu güne kadar bu bakanlıklar tarafından hiçbir inceleme yapılmamış, adeta göz yumulmuştur.
Bu gün (30.11.2017) yapılan Karabük Belediyesi Encümen toplantısında almış olduğumuz karar doğrultusunda, Kanalizasyon hatlarımıza bırakılan bu işletme atık suları ile ilgili yaptırım kararı aldık ve uygulamaya geçtik. Tesisin kanalizasyon bağlantısını hatlarımızdan ayırarak mühürledik.
Artık bu zehirli suları nereye deşarj edeceklerini merak ediyorum.
Gerçekte bu firmanın yapması gereken şu idi; Tesisin kendi iç arıtmasını yaparak bu suları en başından bu güne kadar arıtılarak hatlara deşarj etmesi gerekirdi. Bu şekilde hiçbir zaman kanalizasyona deşarj etmemesi gerekirdi. Bu davranışları tamamen çevre sağlığını ve doğal hayata zarar veren bir uygulamadır. Bu işlem MARZİNC firması yöneticileri tarafından bilerek yapmaktadırlar.
İlgili kurumlar ve Cumhuriyet Savcılığı tarafından, MARZİNC firması yöneticilerinin ve diğer sorumluların hakkında gerekli soruşturmalar yapılarak cezalandırılması için ilgili tüm kurumları ve cumhuriyet savcılığını göreve davet ediyorum.
Bizim belediye olarak 1. Etapta yapmış olduğumuz; kanalizasyonumuz aracılığıyla çevre sağlığını ve doğaya verdiği zararı engellemek için MARZİNC fabrikasının kanalizasyon bağlantısı belediyemiz tarafından kesilerek mühürlenmiştir.
Firma yetkilileri ile aylar önce yapmış olduğumuz görüşmelerde defalarca, bu sakıncalı durumları düzeltmeleri gerektiğini, düzeltmedikleri takdirde ilgili makamlara haklarında suç duyurusunda bulunacağımızı söylememize rağmen hiç ilgilerini çekmedi. Düzeltilmesi ile ilgili de hiçbir gelişme sağlanmadı. Bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın altı ay süre vermesi de son derece sakıncalı ve manidardır. Bu güne kadar yapacağı tahribatları yeterince yaptılar. Daha fazla tahribat olmaması için, bir an evvel bu fabrikanın üretiminin durdurulması, gerekli iyileştirilmeler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra üretimine devam etmesine izin verilmesini temenni ediyorum.son bilgi haber

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

toplam: | gösteriliyor:
ÇOK OKUNANLAR

EVRENUR

Baglar Gazoz
BU HABERLERİ OKUDUNUZ MU?
CHP Karabük Gençlik: Zehirleniyoruz
CHP Karabük Gençlik: Zehirleniyoruz
15.01.2018 - 20:03 - 1 2252
Marzinc mahkemelik oldu
Marzinc mahkemelik oldu
18.10.2017 - 12:50 - 1 1974
Karabük Sebze Hali'nde yangın
Karabük Sebze Hali'nde yangın
30.04.2017 - 14:19 - 7 5250
SON YORUMLANANLAR
cron