12.4 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Şantajcılar Ortaya Çıkarılmalı

Aslında her şey zamanın Valisi Fuat Gürel’in annesinin cenazesine giden otobüsün ücreti tartışması ve valiliğe gelen bir dilekçeyi Gürel’in Karabük İl Emniyet Müdürlüğü’ne havalesi ile başladı denilebilir.

     Bu gün yaşadığımız tartışma bir trafik kazası ve yitirilen 2 candan ibaret değil.

     Tartışmayı yaratanların ne sevici olduğunu bırakın Karabük’ü cümle âlem biliyor da, kıçı kabak gibi açıklar,  politik beklenti içerisinde olanlar, salakça paçasını kaptıranlar kimsiniz ulan siz diyerek işi sonlandıramıyorlar.

      Neyse;

      Ortada zaten mahkeme dosyasında baştan bu yana var olan, bu güne kadar aile dâhil kimsenin ortaya koymadığı kaza görüntüsünden sopalanmak istenen önceki Vali Fuat Gürel midir?

      Yoksa Fuat Gürel’in oğlunun karıştığı kaza üzerinden devletin kurum ve kuruluşlarını zan altında bırakıp kendilerine yapıldığına inandıkları operasyonun hıncını almak mıdır mesele?

      Yoksa şehirde göreve yeni başlayanlara bakın haa? Demek midir?

      Birisi önceden yapılmış iki açıklama kral çıplak diyor aslında.

       Şimdi iki açıklamanın satır aralarına sıkışmış cümlelerle konuya açıklık getirmeye çalışalım.

       Önce Karabük C. Başsavcılığı açıklamasında olay;

       “Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2022/2745 sayılı dosyası kapsamında il merkezi ve ilçelerde meydana gelen ”işe sokma vaadiyle nitelikli dolandırıcılık” suçu ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında dosya şüphelisi H.T hakkında yapılan arama ve el koyma işlemlerinden ve alınan beyanlardan sonra şüphelinin 02/11/2022 tarihinde tutuklandığı, dosya kapsamında hali hazırda 70 mağdurun bulunduğu, şüphelinin ikametinde yapılan aramalar neticesi çok sayıda mağdura ilişkin lisans diploma fotokopileri, adli sicil sabıka kayıtları, vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopileri vb. belgelerin ele geçirildiği, dosya kapsamında olaya ilişkin bilgisi olan şahısların da tanık sıfatıyla ifadelerinin alındığı.”

      Olay bu.

     “Nitelikli dolandırıcılık”

     Şüphelinin tutuklu olduğu sürede avukatının yaptığı açıklamanın bir bölümünde;

    “Başlatılan soruşturma işlemleri ile alakalı olarak toplanan ve hukuka uygun olmadığı kanaatinde olduğumuz telefon dinleme kayıtları işbu tutuklama kararına gerekçe yapılmıştır. Karabük halkının da yakından tanıdığı Hakkı Türkmen’e isnat edilen suçun detayları daha önce ilimiz basını tarafından yapılan haberler ile kamuoyu ile paylaşılmıştır. Suçlamanın niteliğine bakıldığında herhangi bir siyasi ve kamu gücü bulunmayan 72 yaşındaki bir şahıs tarafından gerçekleştirebilmesinin mümkün olmadığı tüm kamuoyunun malumudur.”

      Diyor ki avukat; “Bu adamın bu dolandırıcılığı yapacak siyasi ve kamu gücü yok.”

    Ortada 70 mağdur, H.T’nin evinde yapılan aramada diploma fotokopileri kimlik bilgileri v.s.ler var.

     Yaptı ise bu adam bu işleri arkasındaki güç kimdir? Varsa böyle bir güç, ona yol veren siyasi erk işin neresindedir?

     Şimdi;

     Gelelim önceki Karabük Valisi Fuat Gürel’in avukatının tam bir itibar suikastı ve kamuya sopa gösterme operasyonu olan kaza görüntüleri üzerine yaptığı açıklamadaki detaya.

    Bu açıklamanın bir bölümünde;

     “Kaza anı ile ilgili tek taraflı elde edilen bilgi ve belgelerin çarptırılarak ve yalan bilgilerle birlikte yayınlanması, öncelikli olarak halkın Türkiye Cumhuriyeti adalet sistemine olan inancını sarsmaya, müvekkilim Fuat GÜREL’in kişilik haklarını yıpratmaya ve vatandaşların devlete olan güvenini sarsmaya dönük eylemler olarak görmekteyiz.

     Malumları olduğu üzere, kanun dışına çıkmış, tehditle, şantajla ve vatandaşları çeşitli vaatlerle kandırıp menfaat temin etmeye çalışanlarla ve daha birçok suçla mücadele etmek valilerin görevleri arasındadır. Bu kapsamda, müvekkilim Fuat GÜREL’e karşı kin ve nefret duyguları içinde olan ve basın ahlak kurallarını hiçe sayan şahıslar tarafından karalanmaya ve müvekkilimin başarılı bir kariyere sahip olması hasebiyle yıpratılmaya çalışıldığı ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti adalet sistemine karşı güvensizlik oluşturmaya çalışıldığı aşikârdır. Basın ahlak kurallarını hiçe sayan kişiler tarafından kasıtlı, yanlı ve çarpıtılarak servis edilen ve algı oluşturmaya dönük bu görüntü…”

      Şimdi akılda deli sorular;

       Gel de sorma;

       Tehdit ve şantaja yönelen kimler?

       Basın ahlak kurallarını hiçe sayanlar kimler?

       Ben, biz, toplumun büyük bir bölümü biliyor.

       Önceki Vali Fuat Gürel de bunu görev süresi içerisinde öğrendi.

       “Kanun dışına çıkmış, tehditle, şantajla ve vatandaşları çeşitli vaatlerle kandırıp menfaat temin etmeye çalışanlarla ve daha birçok suçla mücadele etmek valilerin görevleri arasında.” İse;

       Vali Gürel’in bu görevini yapmasını engelleyen güç büyük demek ki.

       Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarından,  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü gel de anma şimdi.

       Ne diyordu İsmet Paşa;

       “Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur!”

       Hah işte tam bu.

       Demedi demeyin, bu film burada bitmez.

       Ve şunu asla unutmayın;

       “Devlet kadife eldiven içerisindeki çelik yumruktur.”

       Adalet mi?

       Ağır işler belki ama gözündeki bağa rağmen iyi görür.

Bizi Takip Edin!

19,607BeğenenlerBeğen
2,093TakipçilerTakip Et
1,445AboneAbone Ol

Diğer Haberler

Sosyal Medya

19,607BeğenenlerBeğen
1,501TakipçilerTakip Et
2,093TakipçilerTakip Et
1,445AboneAbone Ol
spot_img

Diğer Haberler