23.5 C
Karabük
22 Temmuz Pazartesi 2024

Marzinc işçileri neden zehirlendi

Gazeteci Atilla Karaarslan’ın kişisel sayfasında paylaştığı ve çevreciler tarafından büyük tepki alan "MARZİNC İŞÇİLERİ ZEHİRLENDİ" haberi ardından "İŞÇİLER NEDEN ZEHİRLENDİ" açıklaması yaptı. Açıklamada daha korkunç bilgilere yer veren Atilla Karaarslan’ın haberi;
*

Geçen gün Marzinc’te zehirlenme olduğu bilgisini almıştım fakat nasıl oldu, neden oldu fazla ayrıntı öğrenemediğim için sadece bilgi kırıntısı olarak kalmıştı.
Ertesi gün MARZINC.ORG sitesinde zehirlenme olayının haberleri fotoğraflarıyla birlikte yayınlandı.

Hemen araştırdım, güvenilir haber kaynaklarıma sordum ve olayı doğrulattıktan sonra MARZINC.ORG sitesindeki haberi ben de aynen yayınladım. 

***

Haberin yayınlanmasından sonra bazı kişiler sosyal medya aracılığıyla tepki göstermeye başladı.

Kimi diyordu ki; “Haber yalan!”
Kimi; “Kesinlikle zehirlenme olmadı!”
Kimi de; “Kasıtlı haber yapıyorsunuz” suçlamasında bulundu.
Mahkemeye vereceğini söyleyenler de oldu.

***

YALANLAYAN, SUÇLAYAN VE KINAYAN kim varsa ve ne söylediyse hepsini kayıt altına aldım. İnkar eden olursa arşivden çıkartıp verebilirim. Özellikle bunu da belirtmiş olayım!

***

Bu kişiler neden bu kadar çok öfkeli tarzda habere karşı çıkıyor diye merak ettim. Yaptığım araştırmada bahse konu şirket ile bağları olduğunu öğrenince tartışmanın faydası olmayacağını anladım.

Kimsenin ekmeğiyle oynamıyorum.
Görevimi yapıyorum.
Bilgilendirmeye çalışıyorum.

Haber doğru fakat ısrarla YALANLANMA çabası olduğu için kimsenin zihninde "NEDEN ZEHİRLENDİLER?" soru işareti kalmasın istedim ve bu yazıyı yazmam gerektiğine karar verdim.

***

Gazetecilik meslek hayatım boyunca hiç kimsenin ekmeğiyle asla oynamadım. Aksine beni tanıyanlar bilir elimden geldiğince, gücüm yettiğince herkese yardımcı olmaya çalıştım.

Karabük’ün ve bölgemizin çok ciddi TEHLİKE altında olduğunu daha önce yazdım. Yazdıklarımdan dolayı bahse konu şirket tarafından şahsıma tazminat davaları açıldı. 

Açılan davaların hepsinden “beraat” ettim.

***

Gelelim 12 işçinin ZEHİRLENME haberine!
Olay günü kurutulmak için fırına giden malzemeyi taşıyan, kauçuk kasnak bandın aşırı ısınması sonucu yangın meydana geldiği kayıtlarda mevcuttur.

Şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum, “taşınan malzeme basit bir malzeme değildir."

Yangın çıkan yer TEHLİKELİ KATI ATIK TESİSİDİR!

Karabük Belediyesi İtfaiye ekipleri yangın yerine ulaştığı andan itibaren "kimyasal maddeye maruz kalmamak için özel maske takmak" zorunda kalmıştır.

Diğer taraftan 12 işçi yangın nedeniyle dumandan etkilendiği için Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisinde tedavi altına alınmıştır.

***

Bilimsel çok ciddi araştırmalar yapan Bursa Tabip Odası Başkanı Kayhan Pala yaptığı açıklamada korkunç gerçeği adeta haykırmış; “Bugün o fabrikadaki atıklar nedeniyle bir gebenin doğuracağı çocuk bu süreçten yaşamı boyunca olumsuz etkilenme potansiyeline sahiptir.”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili 23 Nisan 2015 günü Aydınlıkevler SYM Ek Binası açılışında Marzinc’le ilgili yaptığı açıklamada;
“Benim yetkim olsa bu tip müesseseleri düzgün çalışmadığı zaman 1 saat çalışmasına müsaade etmem. Düzgün kontrollü çalışmadığı zaman 1 günlük tahribatı 5-10 senede kaldıramazsınız"

Şimdi ZEHİRLENME olayının ne kadar ciddi ve TEHLİKELİ olduğu anlaşıldı mı?

***

Şu notu da belirteyim bu konuşma şaka gibi ama inanın yaşanan bir gerçek ACI BİR GERÇEK;

– Zehirlenme yok haber yalan!
– Peki, ne oldu?
– Yangın çıktı
– Nerede yangın çıktı?
– Marzinc’te çıkan küçük bir yangında zehirlendiler…
– Hani haber yalandı
– (…) sizi KINIYORUM!

***

Ben ise kimseyi kınamıyorum tehlikeyi anlatmaya uyarmaya çalışıyorum!

Haberi buradan okuyabilirsiniz.

1494

Bizi Takip Edin!

19,607BeğenenlerBeğen
2,093TakipçilerTakip Et
1,445AboneAbone Ol
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Diğer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

19,607BeğenenlerBeğen
1,501TakipçilerTakip Et
2,093TakipçilerTakip Et
1,445AboneAbone Ol
spot_img

Diğer Haberler