19.5 C
Karabük
22 Haziran Cumartesi 2024

Kardemir Vagon Tekeri üretti

Karabük Demir Çelik İşletmeleri A.Ş. (KARDEMİR) tarafından üretilen yerli ve milli tekerlek seti Sivas’ta üretilen milli yük vagonlarında kullanılması amacıyla Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş.’ye gönderildi.

Fabrika Ana Kapısı önünde düzenlenen törende konuşan KARDEMİR genel Müdürü Necdet Utkanlar; “Bugüne kadar bu demir yolunu ağını yapabilmek için Türkiye ithalata mahkumdu. İlk defa Kardemir’den bu ürünler yola çıkıyor. Söz konusu olan raysa adres Kardemir, söz konusu olan tekerlek ve tekerlek seti ise adres Kardemir” dedi.
KARDEMİR’in kendi ürün portföyüne bir yeni ürün daha kattığını ifade eden Genel Müdür Utkanlar; “Vagonlarımızda kullanılacak olan tren tekerlekleri. Bugüne kadar maalesef Türkiye’de üretilemiyordu, çok geç kalınmış bir işlem biz bu çok geç kalınmış olan işlemi hızlandırmaya başlıyoruz ilk kez üretilmiş tren tekerleklerini, tümüyle yerli üretimle ortaya çıkardığımız bu tren tekerlerimizi Sivas’a vagonlarımızla buluşmaya gönderiyoruz.
Kardemir, ihtiyaçlarını ve kuruluş felsefesini yerli hammadde tüketmekle başlatmış ve 87 yıldan beri bu felsefe ile çalışarak gelmiştir bugünlere.
Anadolu’da üretilen hammaddemizi cevherimizi, Zonguldak’tan getirdiğimiz kömürümüzü biz buraya demiryolu ile taşıyoruz. Bugün Devlet Demiryollarının en önemli müşterisi Kardemir. 87 yıldır buranın hammadde ihtiyacı demiryolları ile sağlanıyor, bundan sonra da sağlanacak, ama gittikçe sıkışıyoruz, bakıyoruz, ne var ne yok diye Türkiye’de vagon sayısının 20 bin olduğunu biliyoruz, 20 bin adet yük vagonumuz var, genel olarak konuşuyorum 17 bin tanesi İzmit’te. Almanya’ya bakıyoruz Almanya’daki vagon sayısı 280 bin. Avrupa’ya baktığımızda 3 milyon 200 binlerde. Amerika’da aynı durumda. Nerde bu yüz binlerce rakam, nerde 20 bin. Türkiye’nin demiryolu taşımacılığına olan ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu, bizim malzemelerimizi gecikmeden buraya getirebilmemizin ne kadar önemli olduğunu ve buna ihtiyacımız olduğunun bir göstergesidir. Kaldı ki kendi mamullerimizi Anadolu’nun içlerine kadar niye demiryolu ile göndererek avantajları duruma geçmeyelim. Bunun ötesinde demiryolu ağlarımızın çok çok kısır olduğunu biliyoruz, daha yeni başlayan demiryolları ağlarının döşenmesi ataklarımız var. Bugüne kadar bu demir yolunu ağını yapabilmek için Türkiye ithalata mahkumdu. İlk defa Kardemir’den bu ürünler yola çıkıyor. Söz konusu olan raysa adres Kardemir, söz konusu olan tekerlek ve tekerlek seti ise adres Kardemir. Bugün Türkiye’de Anadolu’nun demiryolu ağlarının kuvvetlendirilmesinde, yeni ekipmanların yapılmasında, malların bir yerden bir yere taşınmasında ve hatta yolculuk yapabilmek için yolcu vagonlarının yapılmasında artık bundan sonra Kardemir’in üzerine düşen çok büyük bir sorumluluk var. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Bizi Takip Edin!

19,607BeğenenlerBeğen
2,093TakipçilerTakip Et
1,445AboneAbone Ol

Diğer Haberler

Sosyal Medya

19,607BeğenenlerBeğen
1,501TakipçilerTakip Et
2,093TakipçilerTakip Et
1,445AboneAbone Ol
spot_img

Diğer Haberler