12.4 C
Karabük
26 Mayıs Pazar 2024

Akay’dan “Borsada Sızıntı Vurgunu” iddiası

CHP Plan Bütçe Komisyonu üyesi ve Karabük milletvekili Cevdet Akay, “Borsada Sızıntı Vurgunu” iddiasını Meclis gündemine getirdi. Ayrıca borsada şüpheli işlemlere ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Borsa’da yabancı yatırımcıya bakanlık içerisinden bilgiler taşındığını iddia eden Akay, Meclis’te yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın KKM ile ilgili son tebliği piyasalar kapandıktan sonra açıklanmasına rağmen bilgiyi alan yurtdışı fonları seans başlar başlamaz satışa geçti. Bunlar tebliği daha önceden öğrendiği için hisseleri boşalttı ve ciddi bir vurgun yaptı. Zaten bu tebliğden birkaç hafta önce banka hisselerine ucuz yatırım yapan kişiler kazançlı çıkacak diye algı yarattılar. Bu hisselere yönelindi. Elindeki hisseleri çıkaranlar kâr etti. Olan bizim yerli yatırımcıya oldu.”

Akay yanıtlanması istemiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na “Bakanlık içindeki bu bilgiyi sızdıranlar kimler, borsada haksız kazanç elde edenler neden açıklanmıyor?” sorularını yöneltti.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Miyase İlknur, vadesi gelen kur korumalı mevduatı TL’ye yönlendirmek için düzenleme yapan Merkez Bankası’nın tebliğini önceden haber alan bazı yabancı yatırımcıların borsada büyük kazanç sağladığını yazmıştı.

Bizi Takip Edin!

19,607BeğenenlerBeğen
2,093TakipçilerTakip Et
1,445AboneAbone Ol

Diğer Haberler

Sosyal Medya

19,607BeğenenlerBeğen
1,501TakipçilerTakip Et
2,093TakipçilerTakip Et
1,445AboneAbone Ol
spot_img

Diğer Haberler