ANASAYFASON BİLGİKARABÜK'TE KİM KİMDİR?SAĞLIK KÖŞESİFOTOVİDEOYAZARLARKÜNYEİLETİŞİM
Lütfü Yamak Kimdir?

Lütfü Yamak Kimdir?01.05.2020 - 01:15 23882

1955 yılında Artvin Hopa Yukarı Kuledibi Mahallesi'nde dünyaya geldi. Babası Cemal bu mahalleden, annesi Makbule biraz yukarısındaki Başköy'dendir. Emek ve fedakarlıklarla büyütülen, ailenin üniversite okumuş tek evladıdır. Birbirinden çok sevdiği 3 kız kardeşi, bir de erkek kardeşi vardır. 

Babası ayakkabıcıdır. Çok küçük yaştan itibaren babasına yardım eden Lütfü, çalışmayı seven, düşünen, üreten ve fikirlerini dile getiren bir karaktere sahiptir. 13 yaşında beline para sarıp tek başına mal almaya İstanbul'a gitmiştir. 1200 km yol ve o günün şartları düşünülürse bu ufak adamın büyük adam olacağı o günden belliymiş. Hopa'da bugün sahip oldukları, o çocuk aklının eserleridir. En büyük hobisi bokstur. Uzun yıllar lisanslı spor yapmıştır. 

Sürekli araştıran, keşfetmeyi seven ve okuyan bir öğrenci olan Lütfü, üniversite sınavında Uşak Eğitim Enstitüsü Matematik bölümünü kazanır. Uşak'ı da, okulunu da çok sever. Orada değerli dostlar edinir. 1978'de mezun olur. İlk görev yerleri Çayeli Lisesi ve Rize İnşaat Teknik ve Yapım Meslek Lisesi'dir. 1981-1982 yıllarında Adana Kozan Malıhıdırlı (Kale) Köyü'nde görev yapmıştır. Burada sağlam dostluklar edinmiştir. Adanalıları çok sever. 

1981'de Karabük'te Adliye'de çalışan kuzeni vesilesiyle "Mahallenin en güzel kızı" Ayla Çelenk ile tanışır. Babası fabrikada işe girdiği için Karabük'te dünyaya gelen Ayla da aslen Hopa Sugören Köyü'ndendir. Adliye'de katiplik yapan Ayla Hanım oldukça naif, mütevazi kişiliği ve güler  yüzüyle Lütfü Bey'i etkilemiş, bir telefonla anne babasına "Ben yüzük takmadan gitmem!" dedirtmiştir. Aralık 1982'de Yenişehir İşçiler Lokali'nde evlenirler. 

Bugün hala ondan hatıralar taşıyan  Yenişehir Atatürk Ortaokulu'nda göreve başlar. Herkesle "Can", herkesle "Gardaş" olur. Öğrencilerinin karşısında dahi ceket ilikleyen Lütfü Hoca, eğitimin önemini her fırsatta dile getirir, bu düşüncesini  "Cahilden dost olmaz" cümlesi ile desteklerdi.

1984 yılında kızları Evrim, 1989 yılında Erman dünyaya geldi. Kızı Dr. Evrim Derinözlü İşletme mezunu, oğlu Erman İç Mimardır.  Eşi İdari İşler Müdürlüğü'nden emekli olunca o da 2007'de emekli olur. 

Çocukları İstanbul'da iken onlar da Safranbolu'ya yerleşirler. Hobi olarak başladığı müteahhitlik yeni mesleği olmuştur. Karabük ve Safranbolu'da "Yamakoğlu" olarak birçok dostunu ev sahibi yapmıştır. Şahsına ait tüm mal varlığını kendi başına, sadece kendi emekleriyle elde etmiştir. Bu yaşına kadar babasından dahi 1 kuruş istemeyen Lütfü Bey çocuklarını da bu şekilde yetiştirmiştir. Börek, turşu ve reçel kursları, hanımından korkup izinsiz gezemeyenleri sıraya dizmesi, "Düşman(D) tarafı" gibi espirili lafları ile dillere destan olmuş, pozitif kişiliğiyle 2015-2016 yıllarında Lösemi'yi yenmiştir. 

Hayatta sahip olduğu her şeye şükreden, işçileriyle beraber yemek yiyen, onlarla birlikte çalışan ve bununla gurur duyan, tevazudan cebinden paralar da taşsa vazgeçmeyen ender insanlardandır. Sadece kendi insanlarını değil, tüm insanları sever ve bu hayat vizyonunu her daim omuzunda taşır. Affedici olmanın erdemini, insanları olduğu gibi kabul etmeyi toplumsal hayatın bir sonucu olarak görür, insan kaybetmekten korkardı. Tatlı diliyle gönüllere taht kurar, baki kalmak için çabalardı. Ev almaz, komşu alırdı. En güzel restorant onun için manzarası insan olandı.

Dünyanın en güzel hediyesini ona kızı Nisan 2018'de Ankara'da vermiştir; Demir Derinözlü. Torunu ile vakit geçirmeyi çok seven Lütfü Bey gördüğü her çocuğu sevmeden duramayan, insan odaklı, espirili, pozitif, affedici, sabırlı, güçlü ve dürüst kişiliğiyle hatıralara kazınmıştır. Herkes onu gülümseyerek ansın isterdi. 1 Nisan 2020 tarihinde Covid 19 (Corona) hastalığı sebebiyle ebediyete intikal etmiştir.


Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

avatar Atilla Akıl
Çok değerli öğretmenimi hiç unutmadım. Hep bize takılırdı; “büyüyüp adam olduğunuzda ayaklarım çamurlu diye arabanıza almazsınız” diyordu. Bende hep hayal ettim Karabük e gittiğimde ziyaret edeyim, elini öpeyim diye. Nasip olmadı????
Nur içinde yat sevgili öğretmenim, sevdiklerine sabır diliyorum.

13/02/2021 23:31:36
avatar Aysun
Lütfi hocam Allah mekanını cennet eylesin, ailesine sabırlar diliyorum, 30 yılı gectı görmedim, pat diye aklıma geldi, vefatını okuyacakmısım….
22/05/2020 16:48:14
avatar Ramazan Çelenk
Lütfü Hoca eniştemiz sen gittin dünya sessiz kaldı.
01/05/2020 09:43:40
avatar
Evrim Hanım, Babanızın bir arkadaşı ve dostu olarak sizi tebrik ediyorum. Babanız ömür sermayesini iyi değerlendirmiş, iz bırakmak için elinden gelenin fazlasını yapmış bir insandır. Ne mutlu ki onun sessiz sedasız kaybolup gitmesini istemeyen sizin gibi bir evladı var.
01/05/2020 09:05:09
avatar Murat Çatalçam
Yüzbinlerin gönlünde taht kurmuş Lütfi diye yazılıp adam diye okunan bir büyüğümüzdü Allah c c rahmet eylesin mekanı cennet olsun güzel insanlar fazla yaşamıyor derler ya öyle olsa gerek bizler senden razıyız Rabbimde razı olsun hocam
01/05/2020 03:01:13
toplam: 5 | gösteriliyor: 1 - 5
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK İZLENEN VİDEO HABER

EN ÇOK İZLENEN FOTO HABER


Baglar Gazoz

SON YORUMLANANLAR
KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron