ANASAYFASON BİLGİKARABÜK'TE KİM KİMDİR?KARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİKARDEMİR HİSSELERİKÜNYEİLETİŞİM
Mehmet Ali Şahin Kimdir?

Mehmet Ali Şahin Kimdir?10.08.2015 - 11:39 8265

Mehmet Ali Şahin (d. 16 Eylül 1950; Ovacık, Karabük), Türk Avukat ve Siyasetçi. AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukatlık mesleğiyle beraber siyasete de atıldı. Refah Partisi Eminönü İlçe Başkanlığı yaptı. 1994 yerel seçimleri'nde "Refah Partisi Fatih Belediye Başkan Adayı" oldu. Seçimi kazanmasına rağmen oy pusulalarındaki baskı hatası nedeniyle seçimler iptal edildi. Temmuz 1994'te yenilenen seçimlerde Anavatan Partisi Fatih Belediye Başkan Adayı Sadettin Tantan'a karşı yenildi. 1995 Genel Seçimleri'nde Refah Partisi İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi. 1999'da ise Fazilet Partisi İstanbul Milletvekili seçildi.

2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 20., 21. ve 22. dönem İstanbul, 23. dönem Antalya Milletvekili olarak TBMM'de görev almıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu Üyeliği'nde de bulundu. 59. Hükümette Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 60. Hükümette ise Adalet Bakanı olarak görev yaptı. 5 Ağustos 2009'da seçildiği TBMM Başkanlığını iki yıl sürdürdü.

24. Dönem Karabük milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir.

Şuan AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

27 Kasım 2014 tarihinde eşi Saniye Şahin bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.


YORUMLAR

KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron