ANASAYFASON BİLGİKARABÜK'TE KİM KİMDİR?KARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİKARDEMİR HİSSELERİKÜNYEİLETİŞİM
Zonguldak'ta 'Kardemir Külü' Şikayeti

Zonguldak'ta 'Kardemir Külü' Şikayeti

27.01.2023 - 14:00 44

İYİ Parti Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Dilay Küçük, şehrin en güzel yerinde kentin göbeğinde toz, toprak, cüruf ve kömür ile boğuşan Zonguldak'a son olarak KARDEMİR'in külünün trenle Çatalağzı'na getirdiğini belirterek, "Olacak iş değil. Bu kent bu kadar mı sahipsiz, Karabük lobisi bu kadar mı güçlü? Zonguldak entegre çöp tesisi mi? Kapitalist devletlerin çöpleri Afrika'da imha ediliyor. Zonguldak Türkiye'nin Afrikası mı?" dedi.

Açıklamasında çatal ağzına vagonlarla gelen kül görüntüsünü de paylaşan küçük basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Gün içinde Çatalağzı'nda yaşayan bir vatandaşımızın Eren Enerji'nin Kardemir'in külünü tren vagonları ile Çatalağzı'na getirdiği iddiaları video görüntüler ile gündeme geldi. Öte yandan daha önce liman içinde bulunan Kardemir kömür depoları da gündem olmuştu. Şehrin en güzel yerinde kentin göbeğinde toz, toprak, cüruf ve kömür ile karşılaşıyoruz. Şehrimizin ana sorunlarından biri bu kömür depolarıdır. Biz bunla mücadele ederken bir bakıyoruz Eren Enerji, Kardemir'in külünü de Zonguldak'a taşımaya başlamış. Olacak iş değil. Bu kent bu kadar mı sahipsiz, Karabük lobisi bu kadar mı güçlü? Zonguldak entegre çöp tesisi mi? Kapitalist devletlerin çöpleri Afrika'da imha ediliyor. Zonguldak Türkiye'nin Afrikası mı? Düşünsenize Zonguldak'ın küllerinin Karabük'e taşınıp imha edilmeye çalışıldığını, Karabük lobisi bırakın bizim külümüzü almayı günahımızı bile almaz. Ama biz onların tozu toprağı külü curufu ne varsa içimize içimize alıyoruz. Üstelik şehir ekonomisine 1 lira katkıları bile yok. Bunların yatırımları şehir dışında, vergi levhaları şehir dışında, esnaftan alışveriş yapmazlar, rödovansçıdan kömür almazlar. Rödovans sahiplarinin deyimiyle selamımızı da almazlar. Sömürgeci anlayış bundan daha iyidir. Bunlar kan emicilerdir. Biz Türkiyenin enerji üssü mü olacağız yoksa çöp üssü mü olacağız buna lütfen artık karar verelim. Ey Çevre Müdürlüğü siz ne iş yaparsınız."

Kaynak: Zonguldak Halkın SesiYORUMLAR

KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron