ANASAYFASON BİLGİKARABÜK'TE KİM KİMDİR?KARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİKARDEMİR HİSSELERİKÜNYEİLETİŞİM
Nisa Wooden ve Kemal Gündüz

Nisa Wooden ve Kemal Gündüz

25.10.2021 - 08:43 619

Size tanık olduğum, Karabük’te şahane bir ahşap ustalıktan bahsetmek istiyorum. Böyle bir üretim yapıldığını yeni öğrendim.

Ahşabın usta ellerde nasıl sanata dönüştüğünü, küçük bir atölyede yapılan şahane eserlerin üretildiğini herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğüm için bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

*

78 kuşağı bilir Yenişehir merdivenlerinin sonunda, çarşıya girerken sağ tarafta EKENLER BİLARDO Salonu, onun alt katında GÜNDÜZ MARANGOZ atölyesi vardı. Maalesef orası yıllar önce yıkıldı yerine Karabük İl Özel İdare Binası yapıldı.

İşte o marangoz atölyesinin sahibi Kemal Gündüz’ün ustalığından bahsetmek istiyorum. Ayrıca konu dışı olsa da şu notu yazayım, Kemal Gündüz marangoz ustalığı yanı sıra usta bir bilardo oyuncusuydu…

*

Kemal Gündüz yıllar sonra Bağ Essan Sanayi Sitesinde yeni bir atölye açtı. Atölyenin adı: Nisa Wooden (Nisa, Kemal Gündüz’ün torununun adı, Wooden İngilizce Ahşap demek)

Kurumsallaşmaya çalışan küçük bir işletmeye katkım olsun diye NİSA WOODEN’ın tanınması, bilinmesini istiyorum.

Kemal usta sürekli üretmeye devam ediyor, tek tek satmaya çalışmak yerine toptan satış yapabileceği kuruluşlar arıyor.

Atölyede yapılan 3D panoların, figürlerin, çerçevelerin ve diğer ahşap ürünlerin satışı için hazırlanan çok güzel bir internet sitesi var orada “Biz Kimiz?” diye başlayan kısa bir tanıtım yer alıyor.

Biz, Kemal Gündüz ailesiyiz.

Yıllardır Gündüz Marangoz atölyesi olarak Karabük’te hizmet verdik. 2005 yılına kadar süren marangozluk hayatımıza bir müddet ara verdik. Son bir yıl içersinde mesleğe tekrar dönebilmek için ailece değişik projeler hazırlamaya başladık.

HERKESİN DEĞİL

KİMSENİN YAPAMADIĞINI

ÜRETMEK

Öyle ürünler ve eserler ortaya çıkarmalıydık ki, makinelerin değil ustalığın ve düşüncelerin ürünü olmalıydı. Bu amaçla hayvan figürlerini projelendirdik ve projelerimizi hayata geçirmek için marangozluk mesleğimize dönüş yaptık.

AHŞABIN USTA ELLERDE SANATA DÖNÜŞMESİ…

Ürettiğimiz tüm ürünler el işçiliği, göz nurudur. Uzun hesaplamaların ve projelendirmelerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Hiç bir parçada CNC gibi tam otomatik makineler kullanılmamıştır. Her parça tek tek işlenip montajlanmıştır. Bazı durumlarda her bir parça yüzlerce kez elden geçmiştir.

*

Neyse…

Karabük’ün Yenice Ormanları ahşaplarından nasıl 3D BOYUTLU ESERLER oluşturulduğunu atölyenin internet sitesinde inceleyebilirsiniz

https://nisawooden.com/YORUMLAR

KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron