ANASAYFASON BİLGİKARABÜK'TE KİM KİMDİR?KARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİKARDEMİR HİSSELERİKÜNYEİLETİŞİM
Türkiye'de korunan 31 alandan biri Karabük'te

Türkiye'de korunan 31 alandan biri Karabük'te

13.06.2021 - 13:36 561

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin bir parçası olan Dünya Korunan Alanlar Komisyonu tarafından tanınan en yüksek korunan tabiatı koruma alanlarından birisi Karabük’te.

En yüksek korunan alan kategorisinde yer alan Tabiatı koruma alanı veya vahşi yaşam alanından Türkiye’de 31 yer bulunmakta. Bunlardan biri ise Karabük Çitdere Tabiatı Koruma Alanı. 

Tabiat Koruma Alanları hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyen yerlerdir.

Ayrıca, bilim ve eğitim bakımından önem taşıyan nadir, tehlikeye maruz veya kaybolmaya yüz tutmuş ekosistemler, türler ve tabii olayların meydana getirdiği seçkin örnekleri içinde bulunduran ve mutlak korunması gerekli olup, sadece bilim ve eğitim amacıyla kullanmak üzere ayrılmış tabiat parçalarıdır.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı Karabük ili Eskipazar ve Yenice ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

3 farklı ilçenin idari sınırları içerisinde yer alan Çitdere Tabiatı Koruma Alanı, Merkez ilçeye kuş uçuşu yaklaşık 21 km, Yenice ilçesine kuş uçuşu yaklaşık 14 km, Eskipazar ilçesine ise kuş uçuşu yaklaşık 12 km mesafede yer almaktadır. 

İl merkezine 45 kilometre, Yenice ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Saha, çok sayıda orman ağacı türünün yanı sıra, dünyada eşine ender rastlanan boy ve çaptaki Istranca Meşesi (Quercus hartwissiana) nin yer aldığı nadir bir orman ekosistemi olup bu ekosistem dahilinde nadir, nesli tehlikeye düşmüş ve düşebilir nitelikte pek çok bitki ve hayvan türüne barınak teşkil etmektedir.

Çitdere, 19.12.1987 yılında “Tabiatı Koruma Alanı” ilan edilmiştir.

Çitdere Tabiatı Koruma Alanı’nın sorumluluğu; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü Karabük Şube Müdürlüğüne aittir. Yani Çitdere Tabiatı Koruma Alanı’nın yönetimi ve korunmasıyla ilgili anahtar kurum “T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü Karabük Şube Müdürlüğü”dür.

Çitdere Tabiatı Koruma Alanı’nda devlet ormanı bulunması nedeniyle sorumluluğu bulunan diğer kurum Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Yenice Orman İşletme Müdürlüğü’dür.

Çitdere Tabiatı Koruma Alanı’nın da yapılan literatür ve arazi çalışmaları sonucunda, 5 amfibi ve 8 sürüngen türü tespit edilmiştir.

Amfibiler ve sürüngenler içerisinde korumada öncelikli türler; Batılı Kuzey Şeritli Semenderi (Ommatotriton nesterovi), Tosbağa (Testudo graeca), Kafkas Burunlu Engereğidir (Vipera transcaucasiana).

Çitdere Tabiatı Koruma Alanı’nda 34 familyaya ait 89 kuş türü tespit edilmiştir. Alanda gözlenen 89 tür; 43 Yerli, 29 Göçmen (Yaz Göçmeni), 13 Transit Göçer ve 4 Kış Ziyaretçisi olarak dağılım göstermektedir. Kuşlar içerisinde korumada öncelikli tür Üveyik’tir (Streptopelia turtur).

Çitdere Tabiatı Koruma Alanı memeli faunası bakımından zengin olup, yapılan literatür ve arazi çalışmaları sonucunda 23 memeli türü tespit edilmiştir. Memeliler içerisinde korumada  öncelikli türler; Kızıl Geyik (Cervus elaphus) ve Vaşaktır (Lynx lynx)

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de açıklanan Tabiat Koruma Alanları ise şöyle;

1 Çitdere Karabük,
2 Akgöl ( Ereğli Sazlığı ) Konya,
3 Alacadağ Antalya,
4 Beykoz Göknarlık İstanbul,
5 Camili-Efeler Ormanı Artvin,
6 Camili-Gorgit Artvin,
7 Çamburnu Artvin,
8 Çığlıkara Antalya,
9  Akdoğan ve Rüzgarlar Ebe Çamı Bolu,  
10 Dandindere Afyon,
11 Demirciönü Düzce,
12 Dibek Antalya,
13 Domaniç – Kaşalıç Kütahya,
14 Habibineccar Hatay,
15 Hacıosman Ormanı Samsun,
16 Kale – Bolu Fındığı Bolu,
17 Kargı Köyü Sığla Ormanı Burdur,
18 Kartal Gölü Muğla,
19 Kasatura Körfezi Kırklareli,
20 Kasnak Meşesi Isparta,
21 Kavaklı Karabük,
22 Kazdağı Göknarı Balıkesir,
23 Kökez Bolu,
24 Körçoban Kahramanmaraş,
25 Örümcek Ormanı Gümüşhane,
26 Sarıkum Sinop,
27 Seyfe Gölü Kırşehir,
28 Sırtlandağı Halep Çamı Muğla,
29 Tekkoz – Kengerli Düz Hatay,
30 Vakıf Çamlığı Kütahya,
31 İtecik Lalesi Uşak.

BİLGİLER TARIM ORMAN BAKANLIĞI SİTESİNDEN ALINMIŞTIR

https://bolge10.tarimorman.gov.tr/Documents/%C3%87%C4%B0TDERE%20TKA.pdfYORUMLAR

KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron