ANASAYFASON BİLGİSPORFOTOVİDEOKARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİYAZARLARKÜNYEİLETİŞİM
Yılın üçte ikisinde kirli hava soluyoruz

Yılın üçte ikisinde kirli hava soluyoruz

13.03.2019 - 14:19 7610
son bilgi haber

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası dün 2018 yılı Hava Kirliliği Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. 2018 yılı boyunca yapılan ölçümler değerlendirilerek Türkiye’nin hava kirliliği tablosu gözler önüne serildi. Toplam 45 farklı ildeki istasyonlarda yapılan ölçümler, bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 60 milyon kişinin PM10’a (toz) maruz kaldığını ortaya çıkarttı. Yani Türkiye’de 60 milyon kişi yılın yaklaşık 3’te 2’sinde kirli hava soluyor.

Raporda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise 2018 yılında PM10 ölçümlerinin gerçekleştirildiği istasyonların önemli bir kısmında yeterli veri alımının yapılamamış olması. Yeterli veri alımının olmadığı 37 ildeki istasyonların çevresinde yaşayan 20 milyon kişinin soluduğu hava kalitesine dair yorum yapılamıyor.

Ölçümlerin yapılabildiği ve kirlilik seviyesinin sınır değerlerin üzerinde çıktığı illerin başında ise İstanbul-Sutanbeyli, Adana, Edirne-Keşan, Ağrı -Doğubeyazıt, Kahramanmaraş, Yozgat, Manisa, Hakkari, Bitlis, Şanlıurfa ve Karabük geliyor. 

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’nin en kirli illerinin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Kocaeli, Edirne ve Erzurum olduğunu açıkladı. Bozoğlu, bu kentlerde acil önleme ihtiyaç olduğunu belirtti. 2018 yılının PM10 verilerine göre, Türkiye’deki havası en kirli illerin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Ağrı, Erzurum, Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa ve Mersin geliyor. Baran Bozoğlu, oldukça tehlikeli ve doğrudan akciğeri etkilediğini belirttiği PM2,5 kirletici ölçümlerinin bütün istasyonlarda ölçümünün acil yapılması gerektiğini de ekledi.

TÜRKİYE’NİN YARISINDA ÖLÇÜM YAPILAMADI!

PM2,5 ölçümü yapılan istasyonlarda ise İstanbul, Ankara, Zonguldak, Çorum, Amasya, Sivas, Erzincan, Erzurum, Edirne, Sakarya, Bursa’da sınır değerin aşıldığı tespit edildi. Raporda, İzmir dahil Türkiye’nin yarısından fazlasında ölçüm yapılmadığı da aktarıldı. İstasyonlarda ölçümleri yapılan diğer kirlilik kaynaklarına dair (SO2, NO2, NOx, CO ve O3) değerlendirilen verilere göre ise, bu kirleticilerin tamamı için istasyonların yarısından fazlasında güvenli veri alımının olmadığı belirlendi. Ölçümlerin yapılabildiği ve kirlilik seviyesinin sınır değerlerin üzerinde çıktığı illerin başında ise İstanbul-Sutanbeyli, Adana, Edirne-Keşan, Ağrı -Doğubeyazıt, Kahramanmaraş, Yozgat, Manisa, Hakkari, Bitlis, Şanlıurfa ve Karabük geliyor.

Saatlik ve günlük NO2 (azot dioksit) ölçümü yapan ve güvenli veri alınan istasyonlara göre; Türkiye’deki en kirli bölge Adana-Doğankent, Amasya-Şehzade, Ankara Çankaya, Demetevler, Sıhhiye, Artvin-Hopa, Bursa-Beyazıt, Çorum-Bahabey, Erzincan, Erzurum, İstanbul Aksaray, Beşiktaş, Çatladıkapı, Esenler, Göztepe, Kadıköy, Kartal, Mecidiyeköy, Selimiye, Şirinevler, Ümraniye, Üsküdar, İzmir-Şirinyer olarak tespit edildi. NOx (azot oksit) verilerine göre ise en kirli iller İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Balıkesir, Çorum, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir-Odunpazarı, Iğdır, İzmir-Şirinyer, Karabük, Tekirdağ, Bursa, Kayseri, Kocaeli ve Samsun olarak ortaya çıktı. İstasyonların yüzde 57’sinde güvenli O3 (ozon) verisinin alınmadığına da raporda dikkat çekildi.

HAVASI DAHA AZ KİRLİ İLLER

Havası daha az kirli olan iller arasında da Artvin, Ardahan, Tunceli, Gümüşhane-Gemilerçekeği ve Rize-Ardeşen yer aldı. Raporda ayrıca Türkiye’nin birçok yerinde termik santraller nedeniyle ciddi hava kirliliği problemleri yaşandığının da altı çizildi.

 


son bilgi haber

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

toplam: | gösteriliyor:
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK İZLENEN VİDEO HABER

EN ÇOK İZLENEN FOTO HABER


Baglar Gazoz

SON YORUMLANANLAR
KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron