ANASAYFASON BİLGİSPORFOTOVİDEOKARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİYAZARLARKÜNYEİLETİŞİM
Karabük Gazeteciler Cemiyeti'nden açıklama

Karabük Gazeteciler Cemiyeti'nden açıklama

03.09.2018 - 12:43 904
son bilgi haber

Kağıt fiyatlarının döviz kuruna bağlı artışı nedeniyle gazeteler sıkıntılı günlerden geçiyor. Karabük’teki yerel gazete temsilcileri kağıttaki fiyat artışına karşı bir çözümün bulunmaması durumunda, yerel gazetelerin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

SEKA’nın özelleştirilmesi sonucu kağıt kullanımında dışa bağımlılık ve dövizle ithal kağıdın ithal edilmesi basın sektörünü olumsuz etkiliyor. Kağıdın ithali nedeniyle Karabük Valiliğinin ilanlarıyla ayakta durmaya çalışan Karabük’teki yerel gazete yöneticileriyle, döviz kurundaki artışla birlikte yaşadıkları sıkıntıları konuştuk. 

Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kaya, kağıttaki döviz kurun artışıyla birlikte yerel gazetelerin durumunun daha da kötüleştiğini belirtti.

Kaya, kağıttaki fiyat artışına karşı bir çözüm bulunamadığı takdirde yerel gazetelerin kapanmakla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Karabük Valiliğinde gelen ilan gelirin az olduğunu belirten Kaya şunları söyledi: “Gazeteler üzerindeki vergi ve SGK yükleri çok ağır. Bir personelin 3000 TL’ye yakın maliyeti var. Tabi bunlar geçmişten gelen sıkıntılar, bu da yetmezmiş gibi geçen seneden bu seneye kağıt fiyatlarında dolar ya da avro kaynaklı kağıtta yüzde 100’ü aşan bir zam oldu. O zamdan kaynaklı hem kimyasal maddelere ithal gelen tüm maddelere hem de kullanılan kalıp onlarda dışardan ithal geldiği için buna 3 kalem de bindiği zaman zaten fazla aboneliği olmayan, durumları sıkıntılı olan yıl sonunu görmeden kepenkleri kapatmaya, yılların birikimi olan belki de birçoğunun kendi emeğiyle ayakta tuttuğu gazeteler kapanma noktasına gelecektir. Bu da yereli destekliyoruz, diyenlerin birçok şeyi askıda kalıyor.” 

Gazeteler üzerindeki maliyetin düşürülmesine ilişkin öneride bulunan Kaya, “Öncelikle gazetelerin üzerindeki vergi ve SGK yüklerinin kaldırılması talebimizdir. Tüm kurumların ihalelerinin, Basın İlan Kurumu üzerinden gazetelere verilmesidir” dedi.

Yerel gazetelerin önemine değinen Kaya, “Tüm haberler yerelden geliyor, ulusal kanallar, gazeteler haberleri yereldeki gazete ve ajanslardan alırlar. Gazete ilanlarını arttırarak, yerel gazetelerin gelirini arttıracak bir durum oluşmalı. Yoksa yerel gazetelerde çalışıp ailelerini geçindirmeye çalışanlarla gazete sahipleri de sıkıntıya girecektir” diye konuştu. son bilgi haber

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

toplam: | gösteriliyor:
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK İZLENEN VİDEO HABER

EN ÇOK İZLENEN FOTO HABER


Baglar Gazoz

SON YORUMLANANLAR
KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron