ANASAYFASON BİLGİSPORFOTOVİDEOKARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİYAZARLARKÜNYEİLETİŞİM
Kardemir Teknoloji, Eğitim ve Kültür Vakfı kuruldu

Kardemir Teknoloji, Eğitim ve Kültür Vakfı kuruldu

14.05.2018 - 12:57 324
son bilgi haber

KARDEMİR Anonim şirketi bünyesinde kurulan,”KARDEMİR TEKNOLOJİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI” aracılığı ile Yenişehir bölgesinde bulunan atıl durumda ki tesislerin en verimli şekilde kullanılması için düğmeye basıldı.

Özellikle eski hastane yerine daha güzel bir mimari ile donanımlı olarak dizayn edilecek,”Özel Meslek Lisesi” ile yine atıl durumda olan eski mühendisler kulübü binasının yeniden dizayn edilerek bir bölümüne Karabük’ün en büyük eksikliği olarak görülen “MÜZE” ve diğer bir bölümüne de “KÜTÜPHANE” yapılarak, bu tür eski virane binaların çok modern bir şekilde Karabük halkının hizmetine sunulacağı haberleri alındı.

Eski Vatan Hastanesi Özel Meslek Lisesi Oluyor

Mülkiyeti Kardemir’e ait olan ve 1995 yılında özelleşme sonrası Vatan Hastanesi olarak uzun yıllar hizmet veren Yenişehir’deki hastane binaları, Özel Meslek Lisesine dönüştürülüyor. Kardemir, Vatan hastanesinin kapanmasından sonra atıl kalan binaları yıkarak yerine, teknik atölyeleriyle birlikte özel meslek lisesi kuruyor.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Öz, kurulacak olan meslek lisesinin 2018-2019 Eğitim Öğretim dönemine yetiştirileceğini ve bu yıldan itibaren öğrenci kabulüne başlayacağını söyledi.

Kardemir’in sosyal faaliyetlerini yürütmek, şirketin köklü sanayi kültüründen yararlanarak, işletmelerin yüksek katma değerli ürünlerin üretim üssü olmasını sağlayacak faaliyetleri desteklemek, AR-GE ve İnovasyon alanındaki yatırımları ve girişimleri desteklemek, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine ve bu suretle ülkemizin istihdam ve rekabet imkanlarını arttırılarak sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak, ülkemizin gelişmesini öncelikli hedef olarak benimseyen, milli ve manevi değerlere sahip nesiller yetiştirmek amacıyla Kardemir Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı adı altında yeni bir vakıf kurduklarına dikkat çeken Ömer Faruk Öz, Vakfın ilk işinin de atıl vaziyetteki hastane binalarını özel meslek lisesi olarak yeniden toplumun yararına sunmak olduğunu söyledi.

Vakıf tarafından kurulacak olan Özel Meslek Lisesinin son teknoloji ile donatılacağını ve Türkiye’de tek olacağını kaydeden Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Öz “ en büyük hedefimiz, fen lisesi ayarında eğitim verilecek olan bu okulda okuyan öğrencilerin mühendislik dallarında üniversiteyi kazanmaları olacak. Okuldan mezun olan ancak üniversiteyi kazanamayan öğrencileri ise iş garantili olarak Kardemir’de istihdam edeceğiz. Bu öğrencilerimiz Kardemir dışında da gerek Karabük ve bölgesindeki, gerekse ülkemizdeki diğer demir çelik tesislerinin istihdamında da tercih edileceklerdir” dedi.
Kardemir’in kuracağı özel meslek lisesi, özellikle çocuklarını meslek liselerine göndermek isteyen velilerde ve meslek sahibi olmak isteyen öğrencilerde büyük bir heyecan yarattı. Okulun, mezun olduktan sonra iş garantisi sunması nedeniyle büyük talep görmesi ve meslek liselerine olan ilgiyi de artırması bekleniyor.
Öte yandan Kardemir Teknoloji, Eğitim ve Kültür Vakfı, Kardemir’e ait Yenişehir bölgesinde atıl durumdaki eski Mühendisler Kulübünü de Demir Çelik Müzesi ve sosyal tesisleriyle birlikte kütüphane olarak restore edecek. Bu konuda da açıklamalarda bulunan Vakıf ve Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Öz “ böylelikle hem Safranbolu’ya gelen yerli ve yabancı turistleri Karabük’e çekmiş olacağız hem de, üniversite öğrencileri için kitap okuyup ders çalışabilecekleri ve sosyal faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri alternatif bir tesisi Karabük’e kazandırmış olacağız” dedi.
2018 yılının ilk çeyreğini beklentilerin üzerinde 235 Milyon TL karlılıkla kapatan Kardemir’in, kurduğu vakıf aracılığı ile özellikle Yenişehir bölgesindeki atıl binaları yeniden toplum yararına sunacak olması başta Karabük esnafları olmak üzere tüm kentte büyük sevinç yarattı. Karabük Üniversitesinin büyüyüp gelişmesine de yıllar içerisinde büyük katkılar sunan Kardemir’in, hem kendi tesislerini değerlendirirken hem de sosyal sorumluluk olarak kent ekonomisine katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren çok sayıda esnaf, şimdiden planlanan projelerin bir ay evvel hayata geçmesini bekleyeme başladı.son bilgi haber

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

toplam: | gösteriliyor:
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK İZLENEN VİDEO HABER

EN ÇOK İZLENEN FOTO HABER


Baglar Gazoz

SON YORUMLANANLAR
KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron