ANASAYFASON BİLGİSPORFOTOVİDEOKARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİYAZARLARKÜNYEİLETİŞİM
Dr. Fatma Memik için ahde vefa

Dr. Fatma Memik için ahde vefa

09.09.2016 - 12:33 12278
son bilgi haber

Dr. Fatma Memik Türk siyasi hayatında çok önemli bir insan olmasına rağmen fazla tanınmamaktadır. Aslen Safranboluludur fakat şimdiye kadar Karabük ve Safranbolu'da hiç bir etkinlikte anılmamıştır.

Yetkililerin bu konuda dikkatini çekiyor ve Dr. Fatma Memik'in ahde vefa için adının yaşatılması gerektiğine inanıyoruz.

5 Aralık 1934 tarihinde 2589 Sayılı Kanun ile Türkiye’de kadınlara milletvekili seçilebilme hakkı getirilmiştir. Buna göre ilk etapta parlamentoya 17 kadın vekil katılmıştır. Daha sonra yapılan ara seçimlerde Çankırı’dan Hatice Özgener’in katılımıyla bu sayı 18 olmuştur.

Sadece sayısal olarak değil nitelik açsından da bu 18 sembol isim çok önemlidir. Bu kişilerin hemen hepsi Atatürk tarafından seçilmiş, çoğu üniversite eğitimi almış, bir kısmı ise yurt dışında okumuştur. Bununla birlikte çağdaş Avrupa ülkelerini bir kısmında kadınların seçme ve seçilme, bir kısmında ise seçilme hakkı yoktu.

Bu şartlar içerisinde Atatürk’ün Türk halkına kadın-erkek eşitliğini benimsetebilmek için meclise kadın milletvekili seçilmesini sağlaması ileri görüşlülüğünü, modernliğini ve inkılâpçılığını da göstermektedir.

Ancak önemli bir sorun vardı. TBMM’ye katılan ve çoğu tahsilli olan kadın milletvekillerini büyük bir kısmı mecliste hiçbir varlık gösterememiştir.

TBMM’ye katılan en genç kadın milletvekili olan Edirne milletvekili Dr. Fatma Memik meclise katıldığında genç olduğu kadar çok başarılı bir kadın doktor profili çizmiştir.

Mesleğiyle birlikte siyaseti de yürütmüştür. CHP Eminönü teşkilatında yer almıştır. Başarısı ve azmiyle göz doldurmuştur. Atatürk meclise bir kadın doktorun da katılmasını istediği için Dr. Fatma Memik 1935’teki parlamentoya milletvekili olarak katılmıştır.

Fatma Memik meclisin en faal kadın milletvekillerinden olmuştur. 5, 6 ve 7. dönem Edirne milletvekili seçilmiştir. 5. Dönemde çok faal olan Fatma Memik 7. dönemde hiçbir faaliyette bulunmamıştır.

Bu çalışmada TBMM Tutanakları, Arşiv belgeleri, TBMM’nin yayınladığı eserler öncelikli kaynaklarımızı teşkil etmiştir. Fatma Memik’in TBMM’deki konuşmaları, seçim bölgesindeki incelemeleri ve seçim bölgesinin sorunlarının çözülmesi için gösterdiği çabalar, hafta sonları trenle İstanbul’a giderek fakir hastaları ücretsiz muayene etmesi gibi çabaları da tespit edilmiştir.

Kaynak / Savaş Sertel

Dr. Fatma Memik KİMDİR?

1 2 »


son bilgi haber

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

avatar İsmail Timar
Dr.Fatma Memik Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından 2016 yılında ölüm yıldönümünde vakıf binasında yapılan bir anma toplantısında anilmistir.Bilginize.
11/11/2017 23:39:03
toplam: 1 | gösteriliyor: 1 - 1
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK İZLENEN VİDEO HABER

EN ÇOK İZLENEN FOTO HABER


Baglar Gazoz

SON YORUMLANANLAR
KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron