ANASAYFASON BİLGİSPORFOTOVİDEOKARABÜK HAVA DURUMUKARABÜK HAVA KALİTESİYAZARLARKÜNYEİLETİŞİM

Her Telden (22 Mayıs 2020)

Ahmet Gölbek Yazdı

son bilgi haber
22.05.2020 - 14:45 185

GEÇTİĞİMİZ GÜN, BÜYÜKÇE BİR BAKKAL ÇALIŞTIRAN KARDEŞİMİZİN YANINA UĞRADIK 'ŞU GÜNLERDE,BİZİM AİDAT VERDİĞİMİZ ODALARIN İLGİSİZLİĞİ'

Geçtiğimiz gün, izin süresi içerisinde, büyükçe bir bakkal çalıştıran kardeşimizin yanına uğradık, kardeşimiz dertli mi/dertli, ŞU SÜREÇTE AİDAT ÖDEDİĞİMİZ ODA YÖNETİCİLERİNDEN YANIMIZA UĞRAYIP HALİNİZ NEDİR DİYEN BİLE OLMADI anlamında yakındı.

Hiç halini/hatırını soran bile olmamış.

Kaldı ki, çok işlek bir ana cadde üzerinde.

Bu arada, GEÇEN SİZİN GAZETEDE OKUDUM, dedi, ”SAFRANBOLU ESNAF ODASI BAŞKANI YERLİ ESNAFTAN ALIŞ/VERİŞ YAPIN DİYE BİR ÇAĞRI YAPMIŞ..” ve arkasından ilave etti “ KARABÜK’TE NEDEN YAPMAZLAR Kİ..”

Öyle enteresan bir şey anlattı ki “BU SALGIN BAŞLAMADAN ÖNCE,YAŞLI BİR AMCA GELDİ, CAMİYE YARDIM TOPLUYORMUŞ…” yardım isterken tanıdığı da bir insan olması nedeni ile “HAZIR GELMİŞKEN, ŞURADA Kİ O YAYGIN MARKETLERDEN BİRİSİNE DE UĞRADIM UFAK/TEFEK BİR ŞEYLER ALDIM..” demiş.

O Kardeş “ABİ BUNLARI DEYİNCE,TEPEMDEN KAYNAR SULAR DÖKÜLDÜ..” diyor ve yinede sabrını zorlayarak, kırıcı olmamaya gayret etmiş ve “HACI ABİ,KEŞKE ORADAN DA CAMİYE BİR YARDIM ALSAYDIN..” demiş.

Cami yardımı toplayan amca “VERİRLER Mİ A KARDEŞİM VERİRLER Mİ..” gibi ifadeler kullanmış ve sonra da “HADİ YARDIM ET DE, BEN DE GİDEYİM ARABAYA YETİŞEYİM..” gibi bir pişkinlikle, ayrıca da O Kardeşin yaptığı yardımı pek beğenmediğini, az bulduğunu da belirten tavırlarla ayrılmış.

Bu aşamada KARABÜK ESNAFI YALNIZ MI BIRAKILDI dersiniz.

SAFRANBOLU ESNAF ODASI BAŞKAN YARDIMCISI Sayın MEHMET KAVUŞTURUCU’ NUN “YERLİ ESNAFTAN ALIŞ/VERİŞ EDİN ÇAĞRISI..” VE İLGİ..

Hatırlarsınız Safranbolu Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Sayın MEHMET KAVUŞTURUCU, Kamuoyu’na bir çağrı yaparak “YERLİ ESNAFTAN ALIŞ /VERİŞ YAPILMASININ..” faydalarını dile getirmişti.

ESNAFLAR ARASINDA BÜYÜK İLGİ GÖRMÜŞ BU ÇAĞRI.

Aslında yalnız esnaf arasında değil ALIŞ/VERİŞ YAPAN TÜKETİCİLER TARAFINDAN DA ilgi görmeli ve bu çağrı hayatın her alanında, herkes hele ESNAF ODALARI tarafından yapılmalı.

Bir önce ki yazıda BİR ESNAF KARDEŞİN YAŞADIĞINI yazdık.

Bu örnekler o kadar çok ki..!!

Karabük’te, Safranbolu’da, Yenice’de, Eskipazar’da, Eflani veya Ovacık’ta TÜM ÜLKEDE YAYGIN OLAN MARKET ZİNCİRLERİ faaliyet gösteriyorlar ve BULUNDUKLARI YERLERİN, YEREL SORUNLARINA KARŞI ON PARALIK YARARLARI DOKUNMUYOR.

Oysa ki YEREL ESNAF ÖYLE Mİ, param yok diyorsanız, OLUNCA VERİRSİN diyor, şu konuda yardım yapar mısın diyorsunuz “BİRAZ SIKIŞIĞIM AMA ŞU MEBLAĞI BARİ VEREYİM..” diyor..

YEREL ESNAFA SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN ASLİ GÖREVİ OLMALI..

KARABÜK’ÜN “OLMAZSA/OLMAZI OLAN..” KARDEMİR “DÖVİZ BORCU NEDENİ İLE..” KUR FARKI ZARARI İLE BOĞUŞUYOR VE ÜRETİM SÜRÜYOR

Karabük’ün “OLMAZSA/OLMAZI OLARAK..” kabul edilen ve gerçekten de öyle olan KARDEMİR, covid-19 salgını nedeni ile Dünya ve Ülkemizde dibe vuran piyasaların olumsuz etkilerini yaşıyor elbet.

KARDEMİR ÜRETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR..

Buna karşın, özellikle METAL SEKTÖRÜNDE durgunluk tavan yapmış durumda, KARDEMİR yine de ürettiklerini satmayı başarıyor ve bu manada KAR/ZARAR hesabından öte, HAYATİYETİN DEVAM HESABI biraz daha öncelenmiş durumda sanırız.

Bütün çaba 1999-2002 yıllarının yaşanmaması, bütün çaba Dünya ve Ülkemizde daha önce de yaşanan ekonomik sıkıntıların aşıldığı süreçte ki gibi önlemler alınarak, bu sürecin aşılması.

1999-2002 Çok kötü bir süreçti ve daha sonra işbaşına gelen İKİ İSİM, bu sürecin izlerini çok kısa süre içerisinde aşmayı başardılar ve Yönetim Kurulu bu sürecin izlerini kısa süre içerisinde giderdi.

Daha sonra, hafızamız yanıltmıyorsa, 2018 yılında yaşanan ekonomik sıkıntılı süreci de, direksiyonda olan Rahmetli MUTULLAH YOLBULAN ile Allah ömrünü uzun etsin Sayın KAMİL GÜLEÇ’İN çok stratejik karar ve önlemleri ile en küçük bir hasar görmeden atlattı KARDEMİR.

Şimdi çok sıkıntılı bir süreçten geçiliyor..

Dileriz ve umarız ki SÜREÇ EN AZ HASARLA ATLATILACAKTIR..

Tüm Karabük nefesini tutmuş, bunu bekliyor iyi mi..?

 

KARDEMİR,”KÖKLÜ GEÇMİŞ-GÜÇLÜ GELECEK..” ANLAYIŞI İLE GERÇEKTEN ÇOK MÜKEMMEL HAZIRLANMIŞ BİR ALBÜM İLE TARİHE İMZA ATTI

Diyoruz ya, KARDEMİR KARABÜK’ÜN OLMAZSA/OLMAZI noktasında diye, son olarak KARDEMİR’İN hazırlayıp dağıtıma sunduğu ve temel anlayışı “KÖKLÜ GEÇMİŞ-GÜÇLÜ GELECEK..” olan bir albüm çıkartmış.

BU ALBÜM,GELECEĞE IŞIK TUTARKEN, GEÇMİŞİN ÇABALARINI DA GÖZLER önüne seriyor, Ulu Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN süreç içinde verdikleri bilgiler yaptıkları açıklamalar yer almış Temel Atma töreni resimleri kullanılmış

Daha sonra aşama/aşama kurulan tesislerin resimleri bilgileri var.

Toplam 217 sayfa civarında ve bir şekilde mutlaka edinilmesi gereken bir eser.

Baktığınızda nerelerden/nerelere gelinmiş yarabbi..

Mükemmel bir kaynakça, mükemmel bir eser hazırlatıp sunmuş KARDEMİR.

“KÖKLÜ GEÇMİŞ-GÜÇLÜ GELECEK..” anlayışı tam anlamı ile sergilenmiş.

AYLAR ÖNCESİNDE “EFLANİ İLÇESİ,YAŞADIĞI SESSİZLİĞİ ÜZERİNDEN ATACAK/ATIYOR..” DERKEN,BURUN KIVIRANLAR VARDI, BUYURUN BAKIN

Sosyal gelişmeleri analiz edemeyen, kendilerini taşıdıkları vasıfların çok üzerinde gören bazı insanlar bizim yaptığımız “EFLANİ İLÇESİ YAŞADIĞI SESSİZLİĞİ ÜZERİNDEN ATACAK/ATIYOR..” yolunda ki tahlillerimize burun kıvırıyorlardı..

EFLANİ’DE ÇOK CİDDİ GELİŞMELER YAŞANIYOR ve bir yandan ZİRAİ ÜRÜN ÇEŞİTLENMESİ için çabalar gösterilirken,bir yandan da, özellikle CHP İlçe Başkanı Sayın AHMET AYTAÇ’IN ciddi eleştirileri toplumu derinden etkiliyor.

Hiç kimse ELEŞTİRİRSE/ELEŞTİRSİN diyemez, böyle diyenler hata ederler ve olayın bu noktasında “O HAKLIDIR/BU HAKLIDIR..” anlayışının ötesinde,yapılan eleştirilerin ciddi etkileri toplumun kılcal damarlarında bile etki yapacağının kesin olduğudur.

İnsanlar ZİRAİ ÜRETİM ÇEŞİTLENDİRİLMESİ çabalarını da “YAHU BU TARLALAR,BU ARAZİLER BİNLERCE YILDIR VARDI. BİZ NEDEN ÜRÜN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ İŞİNİ DÜŞÜNMEDİK. BUNU BİZE DÜŞÜNDÜRTMEDİLER..” anlayışı ile karşılamaya başladılar bile.

EFLANİ’DE Toplumsal dip dalgaları hissedilmeye başladı artık.

KARDEMİR NASIL “KARABÜK’ÜN OLMAZSA/OLMAZI İSE..” FİLYOS LİMANI DA KARDEMİR’İN “OLMAZSA/OLMAZI..” KONUMUNDADIR …

KARDEMİR “NASIL KARABÜK’ÜN OLMAZSA/OLMAZI..” ise.

FİLYOS LİMANI’DA “KARDEMİR’İN, ÖYLE OLMAZSA/OLMAZIDIR..”

Haaa !! olayın tam bu noktasında  KARDEMİR’DE,”FİLYOS LİMANI’NIN OLMAZSA/OLMAZIDIR..” zira 25 milyon/ton kapasiteli FİLYOS LİMANI bu kapasiteyi KARDEMİR YÜKLERİNİN DIŞINDA hiçbir biçimde dolduramaz, kullanamaz.

ULAŞTIRMA ve ALT YAPI Bakanlığı görevine yeni atanan Sayın ADİL KARAİSMAİLOĞLU geçtiğimiz günlerde FİLYOS LİMANI’NI ziyarete geldi ve LİMAN YAPIMINA ilişkin gelişmeleri yerinde gördü.

KARDEMİR Genel Müdürü Dr.Sayın HÜSEYİN SOYKAN oradaydı ve Sayın Bakana “FİLYOS LİMANI’NA,KARDEMİR’İN İLGİSİNİ YENİDEN SÖYLEDİ /HATIRLATTI,ÇOKTA İYİ YAPTI..”

Her ne hikmetse KARDEMİR Yönetim Kurulu,belirli bir süreden bu yana, FİLYOS LİMANI noktasında sessiz duruyor veya derin bir çalışmanın içerisindeler de Kamuoyu ile paylaşım noktasında değiller..!!

Yazının girişinde yaptığımız tespiti bir kenara not edin “FİLYOS LİMANI KARDEMİR’İN-KARDEMİR İSE FİLYOS LİMANI’NIN OLMAZSA/OLMAZIDIR VE O CİVARDA YENİ TESİSLERİ KURULUNCAYA KADAR,YILLARCA BÖYLE OLACAKTIR..” bu herkes bilsin.

Yine de KARDEMİR Yönetimi bu nokta da pek sessiz kalmamalı,değil mi..?

Birlik/bütünlük, dirlik içerisinde bu hedefe abanmalı..

KORONAVİRÜS SALGINI,ÇOK ŞEYİ OLDUĞU GİBİ,KARABÜK’E KARABÜKSPOR’U DA UNUTTURDU VE KARABÜKSPOR’UN BORÇLARI ALACAKLILAR

Şu melanet koronavirüs salgını, topluma birçok şeyi unutturdu öteletti ve Karabük bağlamında unutulan, hatırlanmakta güçlük çekilen sorunların başında KARABÜKSPOR geliyor değil mi..?

NE OLACAK KARABÜKSPOR..?

Olayın bu noktasında ÖZEL ŞAHISLARA olan borçlar ötelendi veya silindi kabul edelim, peki SOSYAL GÜVENLİK KURULU ile VERGİ DAİRELERE olan borçlar ne olacak,olacağı katlanarak büyüyecek elbet.

KARABÜKSPOR’DAN EN BÜYÜK ALACAKLI olarak YOLBULAN AİLESİ görünüyor ve resmi kayıtlarda 70 milyon lira civarında alacaklı olduklarına ilişkin bilgiler var.

FUTBOLCULARIN ALACAKLARI  VAR falan.

EN ÖNEMLİSİ, KARABÜKSPOR’U bu hale kim düşürdü, nasıl düşürdü ve söylenen, Kamuoyu’nda anlatılan, yüzlerce/binlerce sayfa olarak tutulduğu söylenen RAPORLARIN İÇERİĞİ nedir, bunlar HUKUKA İNTİKAL edecek mi/etti mi..?

KARABÜK TOPLUMU BU NOKTA DA UYANIK DAVRANMALI..

KARABÜKSPOR NE OLUYOR ABİLER..!!

KORONAVİRÜS İLK PATLADIĞI SÜREÇTE “MASKE TAKMANIN YARARI OLMADIĞI SÖYLENİYORDU..” ŞİMDİ TAM TERSİ  VE BU İŞ HAYLİ SIKINTILI

Koronavirüs salgını ilk çıktığı süreçte, birçok bu işin ilmini yapmış Prof. “MASKE TAKMAK YARARLI DEĞİLDİR..” falan gibi görüş veriyordu, daha sonra MASKE TAKMAK ZORUNLUDUR görüşü ortaya atıldı.

Şimdi MASKE TAKMAK ZORUNLU OLDU..

Hatta UZUN SÜRE MASKE TAKILACAK gibi bir anlayış sık/sık dile getiriliyor,peki MASKE GERÇEKTEN YARARLI MI yoksa ZARARI DA VAR MI ve bu nokta da İDMAN YAPANLAR YÜRÜYÜŞ YAPANLAR İÇİN ÇOK ZARARLI görüşü de var.

YÜZÜNÜZDE MASKE İLE VERDİĞİNİZ NEFESİN BİR BÖLÜMÜNÜ GERİ ALIYORSUNUZ verdiğiniz nefeste oksijen azlığını düşünün ve o zaman yeterli oksijeni alamıyorsunuz gibi bir durum çıkmaz mı ortaya..?

ŞU MASKE OLAYI, YENİDEN CİDDİ OLARAK ELE ALINMALI DEĞİL Mİ..?

Verdiğiniz nefesin bir bölümünü geri almak hoş mu yani..?

Yok almıyoruz kardeşim deyin olursa bir denesin baksın görsün..

İnsanlara sağlıksız bir eziyet midir nedir..?

Sayın KAMİL GÜLEÇ DIŞINDA, KARDEMİR YÖNETİMİNDE 1999-2002 KRİZİ BİLEN,HATIRLAYAN VEYA EROL BOZBEYLİ İSMİNİ 1 MİLYON DOLARI.!!

Biz KARABÜK’ÜN “OLMAZSA/OLMAZI..” KARDEMİR konusunda hassas davranıyoruz, kötü günler yaşayacağından ödümüz kopuyor, gerçi Karabük’te hemen herkesin aynıdır.

Bakın 11 kişilik KARDEMİR Yönetimi içinde 1999-2002 yıllarını, o yıllarda yaşananları/gelişmeleri bilen kimse var mı, bizim bildiğimiz bir tek Sayın KAMİL GÜLEÇ var.

Sayın KAMİL GÜLEÇ belirli çevrelerce hırpalattırılmak istenmesine, aslı/astarı olmayan suçlamalara muhatap edilmek istenmesine karşın, bu yörede KARDEMİR’İN YAŞAYAN HAFIZASIDIR..

Örneğin bir Resmi Banka kefaleti ile KARDEMİR’İN dış Ülkelerden bulmaya çalıştığı döviz kredisi temini sırasında EROL BOZBEYLİ isminde Türk asıllı bir Amerikan vatandaşında kalan 1 milyon dolar parayı hatırlayan kim vardır..?

Düşülen ekonomik sıkıntılar nedeni ile ödeme kabiliyeti kalmayınca, bankalara kefalet olarak gösterilen yerler için “KEFALETİMİZ BURADA SÖKÜN ALIN KARDEŞİM..” denildiğine ilişkin ne tevatürler çıkmıştı o zamanlar..!!

Sonra ki gelişmelerde bankalar “TAMAM KREDİ VERELİM ANCAK HİSSE SENEDİ REHİN BIRAKIRSANIZ..” yaklaşımları gösterdi mi/göstermedi mi ve Sayın KAMİL GÜLEÇ dışında bunları kim bilir, kim hatırlar, kim yaşamıştır..

Haaa, iki büyük güç bir araya geliverir yeniden o eski birlik, dayanışma, dirlik ortamı kuruluverir, KARDEMİR BÜYÜK BİR RAHATA KAVUŞUVERİR korkusu ile hareket edip, arada uçurumlar oluşturmaya çalışan çevrelerin provokasyonları,her dönem olmuştur ve bu dönem de hızlı biçimde yaşanmaktadır.

Ne yazık ki bu çabalara eskiden gülünüp geçilirdi şimdi öyle mi..?

SAYGIDEĞER OKURLARIMIZIN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN, NİCE/NİCE BAYRAM DİLEKLERİMİZİ İLETİYORUZ

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

toplam: | gösteriliyor:
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK İZLENEN VİDEO HABER

EN ÇOK İZLENEN FOTO HABER


Baglar Gazoz

SON YORUMLANANLAR
KARABÜK'TE KİM KİMDİR?
cron